Takaisin artikkelilistaukseen
Keskusrahasto
Koulukirjastojen kehittämiseen 602 000 euroa, pääpalkinto Kaivokselaan
13.2.2018

Lasten lukemista edistävä, Kopioston ja Suomen Kulttuurirahaston yhteinen, Lukuklaani-hanke lahjoitti 602 000 euroa ala- ja yhtenäiskoulujen koulukirjastoille.

Raha jaettiin koulukirjastojen kehittämiskisassa palkituille kouluille, joita 450 hakemuksen joukosta oli 281. Kisan kärkisijoille valittuja kouluja yhdistää niiden monikielisyys, kansainvälisyys ja kehittämissuunnitelmien luovuus.

Koulukirjastokilpailun 20 000 euron pääpalkinnon sai vantaalaisen Kaivokselan koulun idea sukellusvenekirjastosta ja 15 000 euron 2.-sijan palkinnon Etäkoulu Kulkurin e-kirjastoidea. Kuusi koulua palkittiin 10 000 euron palkinnolla. Lisäksi yli 270 koulua ympäri Suomen sai
1 000-5 000 euron palkinnon.

Yellow Submarine -idea toi 20 000 euron pääpalkinnon Vantaalle

Vantaalla sijaitseva Kaivokselan koulu palkittiin parhaasta hakemuksesta yhteensä 20 000 eurolla. Palkintosummalla Kaivokselan koulu voi toteuttaa koulukirjasto-unelmansa. ”Koulumme karu tila innosti lapsia suunnittelemaan sukellusveneen – koulukirjastosta tulisikin Yellow Submarine -tyylinen!”, kertoo Kaivokselan koulun opettaja Anne Tiermas. ”Oppilaistamme noin 25 % on monikielisiä, joten tarvitsemme myös erikielisiä lastenkirjoja tukemaan oman äidinkielen ylläpitoa. Koulumme on erittäin innoissaan Lukuklaani-kilpailun voitosta ja lapset odottavatkin jo suunnitelmien toteutusta.”

E-kirjastolla luettavaa suomalaislapsille maailmalla

Lukuklaani jakaa yhteensä kahdeksan suurempaa palkintoa, hakemuksellaan selkeästi erottuville kouluille. Ulkomailla asuville suomalaislapsille opetusta järjestävä Etäkoulu Kulkuri palkittiin 15 000 eurolla. ”Palkinnon turvin perustamme Unelmien Kulkurikirjaston, jossa ulkomailla asuvat oppilaat voivat lainata suomalaisia e-kirjoja ja innostua kirjoista ja lukemisesta: tavata kirjailijoita, kuulla kirjavinkkareita ja kirjoittaa omia tarinoita. Ennen kaikkea e-kirjasto mahdollistaa suomen kielen ja kirjallisuuden kursseilla työtavan, jossa oppilaat jakavat saman lukukokemuksen, keskustelevat kirjasta ja tekevät siihen liittyviä tehtäviä”, kertoo koulunjohtaja Tuija Tammelander.

Merkittävän 10 000 euron palkinnon saavat Pääskyvuoren koulu ja Varissuon koulu Turusta, Lohjalla sijaitseva Muijalan koulu, Keski-Palokan koulu Jyväskylästä, Karsikon koulu Joensuusta sekä Pohjois-Ritaharjun koulu Oulusta. Muiden palkittavien koulujen lista löytyy kokonaisuudessaan Lukuklaani-hankkeen verkkosivuilta osoitteesta www.lukuklaani.fi

Lukuklaanilta ilmainen kirjapaketti koululle syksyllä 2018

Lukuklaani-hanke jatkuu vielä syksyllä 2018, jolloin kaikki Suomen ala- ja yhtenäiskoulut saavat lahjoituksena kirjapaketin. Koulu voi valita mieleisensä kirjapaketin viidestä eri vaihtoehdosta, joiden sisällöt julkistetaan maaliskuun lopulla. Valinta tapahtuu Lukuklaanin verkkosivujen kautta osoitteessa www.lukuklaani.fi.

Lisätietoa

Lukuklaani-hankkeen projektikoordinaattori Mikael Mäkitalo, etunimi.sukunimi@kopiosto.fi

Asiamies Juhana Lassila, etunimi.sukunimi@skr.fi

Facebook: @lukuklaani

www.lukuklaani.fi