Vuoden 2017 UWC-valinnat

Hakemuksia saapui 120 kappaletta. Hakijoista 105 oli tyttöjä ja 15 poikia, ruotsinkielisiä 15.

17.3. valitut uudet UWC-stipendiaatit ovat:

UWC Adriatic, Italia:
Lotta Kauvosaari, Ylitornio

UWC Atlantic College, Wales:
Oona Särmä, Turku
Anni Tikkala, Kempele (Vesa Vanha-Honko ja Ari Lahti -stipendiaatti)

UWC Costa Rica:
Juhani Ilves, Helsinki

UWC Li Po Chun, Hong Kong:
Anniina Tolonen, Vantaa

UWC Mahindra, Intia:
Jasmin Hiltunen, Kuopio

UWC Mostar, Bosnia-Hertsegovina:
Ella Partanen, Kempele

UWC Pearson College, Kanada:
Lara Best-Dunkley, Espoo

UWC Red Cross Nordic, Norja:
Paula Kaisanlahti, Helsinki
Ossian Procopé, Helsinki (Svenska kulturfondenin stipendiaatti)

UWC USA, Yhdysvallat:
Salli Sarvela, Kauhajoki
Irene Vuollet, Hämeenlinna (Segerstråle-stipendiaatti)

UWC Waterford Kamhlaba, Swazimaa:
Valpuri Hurtig, Tornio

Lisäksi valittiin UWC-lyhytkursseille:

Bulgarian lyhytkurssi - "Connecting borders - shifting perspectives on migration"
Valtteri Kinaret, Kangasala 

Belgian lyhytkurssi - "Building and crossing bridges"
Essi Kallio, Järvenpää

Saksan lyhytkurssi - “Building a Sustainable Future”
Deborah Kidane Bedilu, Espoo

 

Vuoden 2016 UWC-valinnat

Hakemuksia saapui 183 kappaletta. Hakijoista 150 oli tyttöjä ja 33 poikia, ruotsinkielisiä 23.

21.3. valitut uudet UWC-stipendiaatit ovat:

UWC Adriatic, Italia:
Malin Skogster, Sipoo

UWC Atlantic College, Wales:
Elli Veikkola, Lapua

UWC Costa Rica:
Markus Tiula, Helsinki

UWC Li Po Chun, Hong Kong:
Elsa Korpi, Helsinki

UWC Mahindra, Intia:
Joel Hellén, Espoo
Ella Peräoja, Kouvola (UWC Mahindran stipendiaatti)

UWC Mostar, Bosnia-Hertsegovina:
Tulikukka Huovinen, Vesanka

UWC Pearson College, Kanada:
Matias Vanhanen, Helsinki

UWC Red Cross Nordic, Norja:
Julia Seppälä, Piippola
Freya Lindqvist, Espoo (Svenska kulturfondenin stipendiaatti)

UWC USA, Yhdysvallat:
Meri Karioja, Oulu

UWC Waterford Kamhlaba, Swasimaa:
Ronja Karvinen, Vaasa

Lisäksi valittiin UWC-lyhytkursseille:

Turkin UWC-lyhytkurssi – ”Connecting Borders: Shifting Perspectives on Migration”
Lotta Nieminen

Suomen UWC-lyhytkurssi - "Re-thinking identities"
Maria Veretilnyk
Katariina Vornanen
Juulia Jääskeläinen
Kirsi Silanterä
Jerdi Skottman
Timi Nikkilä
Samuel Heinonen
(Pihla) Kanerva Kukkavaara
Iina-Mari Tiainen
Malyun Mohamed
Yksi valittu ei halunnut nimeään julkaistavan

 

Vuoden 2015 UWC-valinnat

Hakemuksia saapui 179 kappaletta. Hakijoista 146 oli tyttöjä ja 33 poikia. Oppilasvalinnan suoritti Suomen UWC-yhdistys yhdessä UWC-toimikunnan kanssa.

23.3. valitut uudet UWC-stipendiaatit ovat:

UWC Red Cross Nordic, Norja:
Anna Helppi, Helsinki
Teo Kettunen, Helsinki (Svenska Kulturfondenin stipendiaatti)

UWC-USA, Yhdysvallat:
Jani Ijas, Sastamala
Matias Muuronen, Helsinki (Segerstråle-stipendiaatti)

UWC Mahindra, Intia:
Ella Könönen, Helsinki

UWC Mostar, Bosnia-Hertsegovina:
Emil Pellonpää, Orivesi

UWC Waterford Kamhlaba, Swasimaa:
Henna Tammi, Luvia
Peppiina Uotila, Turku

UWC Costa Rica:
Ingrid Holm, Björkboda

UWC Atlantic College, Wales:
Juulia Kontio, Mäntsälä
Marcus Pegg, Helsinki (Ari Lahti ja Vesa Vanha-Honko -stipendiaatti)

UWC Adriatic, Italia:
Ellen Henricson, Porvoo

UWC Pearson College, Kanada:
Alexandra Guryeva, Helsinki

UWC Li Po Chun, Hong Kong:
Eetu Loisa, Lappeenranta

Lisäksi valittiin UWC-lyhytkursseille

Tanska – ”UWC Young Entrepreneurs for Change”
Onerva Hurtig, Tornion yhteislyseon lukio, Tornio
Eemil Lehto, Jyväskylän normaalikoulu, Jyväskylä
Tuomas Niinivirta, Kouvolan liiketalousinstituutti ja Kouvolan seudun ammattiopisto, Kouvola
Melina Knapp, Kouvolan lyseon lukio, Kouvola
Pinja Lampinen, Muuramen lukio, Muurame

Saksa – ”Overcoming Walls”
Meron Käkelä, Sibelius-lukio, Helsinki
Jooa Mustonen, Gymnasiet Lärkan, Kirkkonummi
Pinja Rajala, Puolalanmäen lukio, Turku
Eveliina Timonen, Kallion lukio, Helsinki

Turkki – ”Living Together at the Crossroads”
Nana Ylinen, Helsingin suomalainen yhteiskoulu, Helsinki
Ia Jokinen, Etelä-Tapiolan lukio, Vantaa
 

Vuoden 2014 UWC-valinnat

Hakemuksia saapui 169 kappaletta. Hakijoista 141 oli tyttöjä ja 28 poikia.

7.4. valitut uudet stipendiaatit ovat:

UWC Red Cross Nordic, Norja:
Iikkamatti Hauru, Muhos
Iines Söderström, Helsinki (Svenska Kulturfondenin stipendiaatti)

UWC-USA, Yhdysvallat:
Elisabeth Mäkiö, Lieto

UWC Mahindra, Intia:
Niklas Laakkonen, Rauma

UWC Mostar, Bosnia-Hertsegovina:
Iina Keränen, Lahti

UWC Waterford Kamhlaba, Swasimaa:
Elisabeth Nylund, Larsmo

UWC Costa Rica:
Aune Nuyttens, Turku
Jyry Virtanen, Turku

UWC Atlantic College, Wales:
Sonja Savolainen, Ii

UWC Adriatic, Italia:
Sara Kemppainen, Turku

UWC Pearson College, Kanada:
Hiro Pirkhezri, Lieto

UWC Li Po Chun, Hong Kong:
Viivi Kairala, Savukoski

Lisäksi valittiin UWC-lyhytkursseille:

UWC Short Course ”Living Together at the Crossroads”, Turkki:
Zahra Alimy, Espoo

UWC Short Course ”Acting for Peace – the art of Conflict Transformation”, Itävalta:
Netta Hongisto, Jyväskylä

Vuoden 2013 UWC-valinnat
 

Hakemuksia saapui 156 kappaletta. Hakijoista 129 oli tyttöjä ja 27 poikia.

15.4. valitut uudet UWC-stipendiaatit ovat:

UWC Red Cross Nordic, Norja:
Ester Laiho, Turku
Nabila Nur, Helsinki (Svenska Kulturfondenin stipendiaatti)

UWC-USA, Yhdysvallat:
Juulia Suuronen, Vuojalahti
Alvar Huhtanen, Espoo (Segerstråle-stipendiaatti)

UWC Mahindra, Intia:
Armi Kauppila, Tampere
Lam Vo, Helsinki

UWC Mostar, Bosnia-Hertsegovina:
Wilma Peräoja, Kouvola

UWC Waterford Kamhlaba, Swasimaa:
Fiina Närhi, Tampere

UWC Costa Rica:
Peppi Väänänen, Espoo

UWC Atlantic College, Wales:
Miina Hiilloskivi, Helsinki

UWC Adriatic, Italia:
Tiia-Reeta Tihinen, Muhos

UWC Pearson College, Kanada:
Riikka Lipponen, Juankoski

UWC Li Po Chun, Hong Kong:
Klaus Ashorn, Helsinki

 

Vuoden 2012 UWC-valinnat

Hakemuksia saapui 135 kappaletta. Hakijoista 110 oli tyttöjä ja 25 poikia. Stipendit myönnettiin 23.4.2012 seuraaville hakijoille:

UWC Red Cross Nordic, Norja:
Lotta-Maria Feldt, Kotka
Anniina Kananen, Oulu (Svenska Kulturfondenin stipendiaatti)

UWC Mostar, Bosnia-Hertsegovina:
Iida Putkuri, Joensuu

UWC Mahindra College, Intia:
Elias Tuomaala, Helsinki

UWC Waterford Kamhlaba, Swasimaa:
Matilda Mahne, Lapua
Linda Uusitalo, Oulu

UWC Costa Rica:
Erwin Laiho, Turku

UWC Atlantic College, Wales:
Martin Johans, Turku

UWC Adriatic, Italia:
Alec Haglund, Helsinki

UWC-USA, Yhdysvallat:
Pinja Päivinen, Helsinki

UWC Pearson College, Kanada:
Elias Liinamaa, Västerskog

UWC Li Po Chun, Hong Kong:
Mirva Laatunen, Helsinki

 

Vuoden 2011 UWC-valinnat
 

Vuonna 2011 UWC-hakemuksia saapui 79 kappaletta, joista 64 oli tyttöjä ja 16 poikia. Stipendit myönnettiin seuraaville hakijoille:

Red Cross Nordic, Norja:
Johanna Lindh, Savonlinna
Karri Kosonen, Espoo (Svenska Kulturfondenin stipendiaatti)

UWC, Costa Rica:
Milena Hakanpää, Espoo
Viljami Yli-Hemminki, Lapua

Adriatic College, Italia:
Kaisa-Reetta Seppänen, Suomussalmi

UWC Mostar, Bosnia:
Reetta Puska, Savukoski

Waterford Kamhlaba, Swasimaa:
Tuure-Eerik Niemi, Espoo

Mahindra College, Intia:
Maarit Mönttinen, Kerava

Li Po Chun, Hong Kong:
Maxim Moshnyakov, Helsinki

American West College, Yhdysvallat:
Lotta Kortekallio, Palokka

Lester B. Pearson College, Kanada:
Susanna Kinnunen, Raahe

Atlantic College, Wales:
Iiris Suomela, Tampere

 

Vuoden 2010 UWC-valinnat

Hakemuksia tuli kaikkiaan 89 kappaletta, joista poikia 15 ja tyttöjä 74. Vuoden 2010 UWC-stipendiaatit ovat:

Red Cross Nordic, Norja
Ida Korpivaara, Valkeala
Olga Nynäs, Turku (Svenska Kulturfondenin stipendiaatti)

Mostar, Bosnia
Fanni Rintakumpu, Tikkakoski
Mikko Sihvola, Helsinki

Mahindra, Intia
Sanni Lindroos, Turku

Waterford Kamhlaba, Swazimaa
Riikka Kaukonen, Rovaniemi

UWC Costa Rica
Aura Saxén, Helsinki

Atlantic College, Wales
Jasmiina Kauriola, Helsinki

Adriatic College, Italia
Aila Hauru, Muhos

American West, Yhdysvallat
Mauri Lahti, Espoo

Pearson College, Kanada
Sanni Kuutti, Kokkola

Li Po Chun, Hong Kong
Tomi Kiviluoma, Lappeenranta

 

Vuoden 2009 UWC-valinnat

Vuonna 2009 hakijoita oli 113 kpl, joista seuraavat nuoret on valittu UWC-stipendiaateiksi:

Red Cross Nordic, Norja:
Melissa Haga, Pedersöre (Svenska Kulturfondenin stipendiaatti)
Joni Hämäläinen, Kinnula
Matti Suomenaro, Helsinki

Mahindra, Intia:
Miika Korja, Helsinki
Jenna Soikkeli, Porvoo

Waterford Kamhlaba, Swasimaa:
Irina Jauhiainen, Kuopio
Leevi Törmäkangas, Pulkkila

Costa Rica:
Janne Koivisto, Helsinki

Atlantic College, Wales:
Assi Askala, Lieto

Adriatic College, Italia:
Tilda-Laura Vanhatalo, Lahti

American West College, USA:
Heini-Maria Hemminki, Nurmo

Lester B. Pearson College, Kanada:
Heidi Karjalainen, Kerava

 

Vuoden 2008 UWC-valinnat

Hakijoita oli 89, joista seuraavat nuoret on valittu opiskelemaan syksyllä 2008 UWC-lukioihin:

Adriatic College, Italia:
Enni Kallio, Espoo

America West, USA:
Milla Nokelainen, Lappeenranta

Atlantic College, Wales:
Rina Kuusipalo, Helsinki

Bosnia & Hertzegovina:
Riikka Karttunen, Turku
Kalle Mattila, Helsinki
Mateusz Niva, Salla

Costa Rica:
Aurora Robles, Espoo

Lester Pearson, Kanada:
Eeva-Maria Kosonen, Oulu

Li Po Chun, Hong Kong:
Maarit Malkamäki, Seinäjoki

Mahindra, Intia:
Jana Titievskaia, Kaarina

Red Cross Norja:
Iita Kulmala, Tampere
Anna Lillkung, Nykarleby (Svenska Kulturfondenin stipendiaatti)

Waterford Kamhlaba, Swasimaa:
Niko Siltanen, Heinävesi

Vuoden 2007 UWC-valinnat

Hakijoita oli 149, joista seuraavat nuoret on valittu opiskelemaan syksyllä 2007 UWC-lukioihin:

Adriatic, Italia
Ville Lampi, Ruukki, Ruukin lukio

American West, Yhdysvallat
Jukka Riitamäki, Virrat, Virtain lukio

Atlantic, Wales
Katja Valtonen, Pori, Porin Lyseon lukio

Lester B. Pearson, Kanada
Evgenia Markvardt, Helsinki, Ressun lukio

Li Po Chun, Hong Kong
Irene Mäkitalo, Säkylä, Säkylän seudun lukio

Mahindra, Intia
Milja Rämö, Helsinki, Kallion lukio

Red Cross Nordic, Norja
Kaisa Kuusisto, Nousiainen, Nousiaisten lukio
Saara Martinmäki, Haukipudas, Oulun Lyseon lukio (Svenska Kulturfondenin stipendiaatti)

UWC Costa Rica
Jesse Karppinen, Vantaa, Ressun lukio
Elvira Sihvola, Helsinki, Ressun lukio

UWC-IBO Bosnia-Hertsegovina
Christa Krogell, Kirkkonummi, Kyrkslätts gymnasium

Waterford Kamhlaba, Swasimaa
Marianna Perä, Jämsä, Jyväskylän Lyseon lukio

 

Vuoden 2006 UWC-valinnat

Hakijoita oli 159, joista seuraavat nuoret on valittu opiskelemaan syksyllä 2006 UWC-lukioihin:

Adriatic, Italia
Kaisa Hartikainen, Helsinki, Kallion lukio

American West, Yhdysvallat
Emma-Sara Raunio, Tammisaari, Ekenäs Gymnasium

Atlantic, Wales
Sanna Kauppila, Siilinjärvi, Siilinjärven lukio
Jenni Muttonen, Kitee, Kiteen lukio

Lester B. Pearson, Kanada
Elina Kuitunen, Juoksenki, Ylitornion yhteiskoulun lukio

Li Po Chun, Hong Kong
Kasperi Korpelainen, Oulu, Oulun Lyseon lukio

Mahindra, Intia
Hanna Salminen, Turku, Turun normaalikoulun lukio
Miia-Liisa Termonen, Multia, Keuruun lukio

Red Cross Nordic, Norja
Hanna Backman, Vaasa,Vasa övningsskolans gymnasium (Svenska Kulturfondenin stipendiaatti)
Vili Nieminen, Kärkölä, Kärkölän lukio

UWC-IBO Bosnia-Hertsegovina
Ella Alin, Vantaa, Helsingin Luonnontiedelukio

Waterford Kamhlaba, Swasimaa
Sini Ollila, Jääli, Oulun lyseon lukio
Nitin Sood, Helsinki, Koillis-Helsingin lukio